Wspólna nauka Mateusza Ludwiczaka i trenerów FSV Mainz 05!

Dzięki uprzejmości Concept 4 Soccer Poland Mateusz Ludwiczak wziął udział w obozie szkoleniowo-skautingowym, który prowadzony był przez trenerów FSV Mainz 05. Od 28.06 do 3.07 w Wodzisławiu Śląskim oprzebywało blisko 70 zawodników z Polski, Białorusi oraz Grecji urodzonych w latach 1999 – 2006. Podczas jednostek treningowych trenerzy z Niemiec zwracali przede wszystkim uwagę na rozumienie gry oraz podejmowanie decyzji, stosując środki treningowe oparte na grze sytuacyjnej i intencjonalnej.

Współpraca z trenerami z Mainz była dobrą okazją do wymienienia poglądów na temat szkolenia dzieci i młodzieży. Wnioski wyciągnięte z rozmów z zawodnikami oraz trenerami utwierdzają nas w przekonaniu, że najlepszą formą rozwoju jest środowisko gry, które pozwala na rozwój w ujęciu holistycznym.

Według trenerów z Mainz jedyną różnicą między niemieckimi zawodnikami z najlepszych drużyn, a młodymi piłkarzami z Polski jest właśnie świadomość taktyczna i rozumienie działań boiskowych. Jak twierdzą nawet najlepiej wyszkolony technicznie zawodnik nigdy nie będzie mógł rywalizować na wysokim poziomie, jeśli od początku procesu szkolenia nie będzie wdrażany do działań związanych z rozumieniem gry i podejmowaniem decyzji. Opinia ta jest szczególnie istotna, gdyż wyrażona została przez osoby pracujące w Akademii uważanej za jedną z czterech najlepiej szkolących na terenie Niemiec. Wyróżniający się na obozie zawodnicy dostali szansę sprawdzenia się w niemieckich klubach. Była to duża dawka wrażeń i doświadczeń zarówno dla zawodników, jak i trenerów. Autorów projektu Dorastanie w grze cieszy fakt, że coraz więcej osób związanych z piłką nożną potwierdza tezę, że zmierza ona w kierunku intelektualizacji.